5 ADIMDA İNSTAGRAM HESAP GÜVENLİĞİ

5 ADIMDA İNSTAGRAM HESAP GÜVENLİĞİ

Instagram hesabımı nasıl güvene alabilirim?

Instagram hesabını hackerlardan koruma ve güvenliği artırmak için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler var. E-posta güvenliğicihaz güvenliğişifre güvenliğini sağlayarak ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını aktifleştirerek, Instagram hesap güvenliği sağlamanız mümkün.

1. E-Posta Güvenliği

E-postanız, Instagram hesap güvenliği için en önemli adımlardan ilkidir. Instagram hesabınızda kullandığınız e-posta adresinin güncel ve güvenli olduğundan emin olun. E-posta adresinizi doğrulamayı da unutmayın. E-postanızda güçlü bir parola kullanın ve iki adımlı doğrulamanın açık olduğundan emin olun. Güvenli bir e-posta kullanmazsanız, hesap parolanız sıfırlanarak hesabınıza izinsiz erişim sağlanabilir ve hesabınızı geri almanız da zorlaşabilir.

Instagram hesabımın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

2- Şifre Güvenliği

Instagram hesap güvenliği için güvenli bir parola oluşturun. Bunun için, çeşitli online şifre oluşturucu araçları kullanabilirsiniz. Kolay/kısa şifre kullanmak daha pratik ve akılda kalıcı olsa da, hesabınızın güvenliği için bir risk oluşturur. Şifrenizin yeterince uzun olması, tahmin edilemez olması ve özel karakterler içermesi son derece önemlidir.

3- Şifrenizi Paylaşmayın

Instagram hesabınızın parolasını, asla bir başka kişiyle veya bir uygulamayla/web sitesiyle paylaşmayın. Şifreniz ne kadar güvenli olursa olsun, paylaşıldıktan sonra hesabınız tehlike altına girer. Hesap parolanızı olabildiğince sık güncellemeniz tavsiye edilmektedir.

4- Instagram Hesap Güvenliği İpuçları

  • Güvenmediğiniz bir Wi-Fi veya cihaz üzerinden hesabınıza giriş yapmayın.
  • Ortak Wi-Fi noktalarında hesabınıza giriş yapmamaya çalışın.
  • Size ait olmayan bir cihazda hesabınıza giriş yapmanız gerekiyorsa, giriş formundaki “Beni Hatırla” kutucuğunu işaretlemeyin. Bu cihazda, hesabınızla işiniz bittikten sonra “Çıkış Yap” butonunu kullanarak çıkış yapın. Bunu daha pratik ve daha güvenli yapmak için, tarayıcıda mevcut olan “gizli sekme” modunu kullanabilirsiniz.
  • Güvenilmeyen, çeşitli sosyal medya araçları ile şifrenizi paylaşmayın ve her uygulamaya izin vermeyin. Bu tür araçlar, izinsiz bir şekilde hesap bilgilerinize erişebilir ve sizden habersiz çeşitli eylemlerde bulunabilirler.

5- Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Instagram İki Adımlı Doğrulama

İki adımlı doğrulama, hesaplarınızı daha güvenli hâle getirmek için tasarlanmış, kullanımı gittikçe artan ve daha fazla tavsiye edilen bir Instagram hesap güvenliği yöntemidir. Hesabınıza parolanız ile giriş yaptıktan sonra, ek bir kod gerektirir. İki adımlı doğrulama koduna iki yöntemle erişebilirsiniz. Bunu, iki adımlı doğrulama yöntemi kurarken belirleyebilirsiniz. Bunlar; SMS ile doğrulama ve Google Authenticator (açık kaynak kodlu bir yazılım kullanmanız daha güvenli olur) gibi uygulamalar ile kod üretme araçlarıdır.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

  1. Hesabınıa giriş yapın ve Ayarlar sayfasını açın.
  2. Güvenlik ve ardından da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması‘na tıklayın.
  3. Açılan sayfada, “Kimlik Doğrulama Uygulaması” ve “Kısa Mesaj” seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan aktif etmek istediğinizi seçin.
  4. Seçimizine göre, yönergeleri uygulayarak iki faktörlü doğrulamayı aktif edin.
  5. Yedek kodlarınızı kaydetmeyi unutmayın.
  6. İşlemi tamamladıysanız, iki faktörlü kimlik doğrulama aktifleştirilmiştir. Artık, hesabınıza giriş yaparken, parolanızı girdikten sonra, iki adımlı doğrulama kodunu da girmeniz gerekecektir. Bu sayede, Instagram hesap güvenliği büyük ölçüde artırmış olacaksınız.