Instagram'da Başarılı Olmanın Yolları

Instagram'da Başarılı Olmanın Yolları

Instagram’ın devasa kullanıcı kitlesi, herkes için sosyal medya fenomeni olabilmenin yolunu açıyor. Herkes platformun bu fırsatını değerlendirebilmeyi hedefliyor. Bu durum kullanıcı sayısıyla geniş kitlelere erişme fırsatı oluşturan Instagram’da önemli bir rekabet atmosferi de yaratıyor. Rekabet ortamında keşfedilmeyi beklemek yerine kullanıcıya erişmeyi hedeflemek ise Instagram’da başarılı olmanın yolları arasında en temel kuraldır.

Instagram’da ne kadar kaliteli içerikler üretiliyor olsa da kullanıcıların bu paylaşımlardan habersiz olması, büyümenin önündeki en büyük engeldir. Instagram profilindeki paylaşımların kullanıcılara ulaşmasını sağlayacak atılımlarda bulunmakta en önemli sorumluluklardan birisidir.

Instagram’da Akımlar Mı? Özgün İçerikler Mi?

On binler ve hatta yüz binlerce takipçisi olan bir Instagram profiline sahip olabilmek için yapılması gerekenler aslında çok temeldir. Instagram’da başarılı olmak için kesinlikle özgünlükten uzaklaşılmamalıdır. Özgün ve ilgi çekici içerikleri doğru şekilde profilde paylaşarak, geniş kullanıcı kitlelerin ilgisini çekebilmek mümkündür. Instagram’da;

Güncel trend ve akımları takip etmekten imtina edilmemelidir. Trendleri yakalayan paylaşımlar kesinlikle es geçilmemelidir. Bu şekilde çok fazla kullanıcının ilgisini çeken trendlere sizde uyum sağlayarak, akımlar üzerinden çok daha fazla kullanıcıya erişme şansını değerlendirebilirsiniz. Ancak bu aşamada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. Instagram profilinizin sadece dönemin “modası” olan akım ve trendlerden oluşan bir içerik çeşitliliğiyle sınırlı kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Profilinizde Instagram kullanıcılarına özgün içerikler sunmanızda çok önemlidir. Özgün ve ilgi çekici gönderiler ile profilinizde içerik çeşitliliğini arttırabilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla kullanıcıya ulaşabilir hem de paylaşımlarınızda özgün bir kalitenizin olduğunu da gösterebilirsiniz. Instagram’da fenomen olmak istiyorsanız gönderileriniz arasına kendinizi de etkin biçimde koymayı da asla unutmamalısınız. Çünkü kullanıcılar, bir profile girdiklerinde o profilin sahibini de görme arzusuna/alışkanlığına sahiptir.

Instagram’da Etkileşim Arttırılmalı

Instagram’da etkileşim sadece profilinize/gönderilerinize gelen etkileşimle sınırlı olmayan bir kavramdır. Tıpkı kendi profilinizdeki gönderiler için hedeflediğiniz gibi sizde diğer kullanıcıların profillerine etkileşim sağlamalısınız. Instagram’daki gönderilere beğeni, yorum vb. yöntemler aracılığıyla etkileşim sağlamanız geri dönüşümün artmasını da sağlar. Profil sahibinin geri takibinden, kullanıcılarla genel bir etkileşim(interaktiflik) oluşturmalısınız. Bu kullanıcılara erişmenizi kolaylaştıracaktır.

Takipçilerle İnteraktif İletişim Kurulmalı

Instagram’da sadece fotoğraf, video paylaşarak belirli bir büyüme performansı sağlayabilirsiniz. Ancak kullanıcıların beklenti ve isteklerini de özgün olabilmek için göz ardı etmemelisiniz. Herkes ünlü birisiyle kolayca iletişime geçtiğinde büyük bir mutluluk duyar ve o ünlüye karşı beslediği duyguları daha da artar. Sosyal medya ünlüsü olunduğunda da bu kriter çok önemlidir. Instagram başarısı için mutlaka takipçilerinizin yorumlarına yanıt vermeye hassasiyet göstermelisiniz. Takipçilerinizle Instagram Hikaye özelliğinden yapacağınız “Soru-Cevap” etkinlikleri gibi interaktifliği arttıran etkinlikler düzenlemelisiniz.

Instagram’da takipçi kitlenizi büyütmek için organik şekilde hareket etmeniz çok önemlidir. Özgün içerikler, günceli yakalamak ve iletişim yüksek seviyede tutmak hesabınızın büyümesine yardımcı olur. Ancak Instagram etkileşimi arttırmak için en popüler Instagram fenomenlerinin de yaptığı gibi dönem dönem ücretli Instagram destek hizmetlerini de kullanmalısınız.