Instagram Mağaza Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram Mağaza Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram günümüzde yalnızca fotoğraf ve video paylaşımlarının yapıldığı bir eğlence platformu olmaktan çok daha fazlasını sunuyor. Günümüzün en etkili ticari platformlarından birisi haline dönüşen Instagram hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için etkili ticaret fırsatı sunuyor. Devasa Instagram kitlesini ticari çalışmalarda değerlendirmek isteyenler için Instagram’da yeni bir özellik sunuldu. Instagram Shop adıyla sunulan bu yeni özellikle kullanıcılar kendi mağazalarını oluşturarak, ürün satışı gerçekleştirebilme şansını yakalıyor.

Instagram Shop özelliği ile platformda ürün satışı gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların, belirlenen bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Instagram Shop veya Insta Shop adına sahip bu özellik ile satış gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların özellikleri mağaza açma şartlarını sağlamaları gerekiyor.


Instagram Mağaza Açma Şartları Nelerdir?

Instagram Shop özelliğini kullanarak, Instagram’ın dinamik kullanıcı kitlesini değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Kullanıcılar Instagram mağaza açma şartları karşılanarak, anında Instagram’dan ürün satışı yapmaya başlayabiliyor. Instagram’ın mağaza açmak isteyen kullanıcılara uyguladığı temel iki koşul bulunuyor. Bu koşullar ise;

·         Kullanıcıların mağaza açmak istedikleri hesaplarının “işletme hesabı” olması gerekmektedir.

·         Instagram işletme hesabına sahip olan profillerin mağaza açabilmeleri için hali hazırda bir “e-ticaret sitesi” sahibi olması gerekiyor. E-ticaret sitesi bulunmayanların ise alternatif olarak “e-ticaret sitelerinde” aktif olan bir mağazaya sahip olması gerekiyor.

Şeklindedir. Bu şartları sağlayan tüm Instagram kullanıcıları, Instagram mağaza açma imkanına sahip olabilmektedir.


Instagram Mağazası Nasıl Açılır?

Instagram mağaza özelliğini aktif hale getirebilmek için birkaç pratik adımın tamamlanması gerekiyor. Öncelikli olarak işletme hesabı olmayan hesapların kullanıcı ayarlarından hesabını işletme hesabına dönüştürmesi gerekmektedir. Daha sonra Facebook ve Instagram hesaplarını birbirine bağlamalıdır. Çünkü Facebook Mağaza ve Instagram Mağaza özelliği tek bir “Ticaret Yöneticisi Paneli” üzerinden yönetilebiliyor.

Instagram hesabınız için ticaret yöneticisi hesabı oluşturulmalıdır. Bu işlemlerin ardından kendiniz için bir “Facebook Business Manager” özelliğinde işletme oluşturmalısınız. Bu işletmenizde bir katalog yaratarak, tüm ürünlerinizi eksiksiz olarak eklemelisiniz. Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra ise “Alışveriş Özelliğini Aktif Et” butonuna tıklayarak, Instagram mağaza açma işlemini tamamlayabilirsiniz.


Instagram Mağaza Açma Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Instagram’ın mağaza özelliğinde yapacağınız başvurularınız, yönetim tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Genel olarak Instagram Shopping hesabı onaylama süreci çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanır. Ancak Instagram’ın tüm özellikleri gibi mağaza özelliğinin de son dönemde çok yoğun talep görmesi, ciddi bir yoğunluğa neden olabiliyor. Bu nedenle de bazı kişilerin/kurumların yaptıkları Instagram mağaza açma başvurularının onay süreci biraz uzayabiliyor. Her koşulda bu onay sürecinin tamamlanmasının beklenmesi gerekmektedir. Onaylanma süreci sonuçlanmadan satış yapmaya başlayamaz veya tekrar bir onay süreci başlatamazsınız. Mağaza özelliğine yaptığınız başvurunuzun onaylanmasından sonra mağazanızın ürünlerini detaylı ve eksiksiz bir şekilde ekleyerek, Instagram’da satış yapmaya başlayabilirsiniz.