Twitter Sohbet Odaları Özelliği Nedir?

Twitter Sohbet Odaları Özelliği Nedir?

Twitter, kullanıcılarına sunduğu stabil ve dinamik sosyal medya platformuyla dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılıyor. Ünlü isimler, şirketler ve hatta siyasiler tarafından dahi aktif olarak kullanımı, platformun uluslar arası gündemi etkileyebilecek güce sahip olmasını sağlıyor. Twitter, kullanıcılarına sunduğu yeni özellikleri ile de eksikliklerini tamamlarken, kullanıcılarına daha interaktif bir sosyal medya ağı sunuyor. Özellikle son dönemde dijital dünyaya damga vuran sesli sohbet özelliği Twitter tarafından da duyuruldu. Twitter Spaces adıyla sunulan Twitter sohbet odaları özelliği, çok kısa sürede çok yoğun talep gördü.

Twitter Spaces Nedir?

Twitter’ın yeni duyurduğu özelliklerden birisi olan sohbet odaları özelliği, kullanıcılara “canlı sohbet” gerçekleştirebilme imkan sunuyor. 2021’in Nisan ayında kullanıcılarına sunduğu bu özellik ile platformda kullanıcılar geniş katılımın olduğu canlı sohbet odalarında sohbetler gerçekleştirebiliyor. Her kullanıcının kendi sohbet odasını yaratabildiği ve gelen katılımcılar ile sesli olarak konuşma gerçekleştirebildiği bir özelliktir. Twitter sohbet odalarında yalnızca sesli konuşma desteği değil, aynı zamanda da görüntülü konuşma desteği de bulunuyor.

Twitter sohbet odalarında her katılımcı ister konuşmacı, ister de dinleyici olarak bu oluşturulan sohbet odalarına katılabiliyor. Twitter kullanıcılarının “bahşiş/bağış” fonksiyonu ile gelir elde edebilmelerine de olanak vermesi, Twitter sohbet odaları özelliği için gelen geri bildirimlerinin olumlu olmasını sağlıyor.

Twitter Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Her kullanıcının faydalanabildiği Twitter sohbet odası özelliğini kullanmakta oldukça basittir. Kullanıcılar ana sayfalarında yer alan “Tweet Oluştur” seçeneğine basılı tutarak, sohbet odası oluşturma seçeneğini görebiliyor. En sol kısımda çıkan “Sohbet Odaları” simgesine dokunularak, sohbet odası oluşturulabilir. Oluşturulan sohbet odasının adını kişiselleştirebilme imkanı da bulunmaktadır. Son olarak “Sohbet Odanı Başlat” seçeneğine tıklayarak, kendi sohbet odasını oluşturabilmektedir.

Twitter Sohbet Odalarına Nasıl Girilir?

Twitter kullanıcılarının oluşturdukları sohbet odaları “herkese açık” özelliğindedir. Bu nedenle oluşturulan sohbet odalarına, oda yöneticisinin takipçilerinin dışında genel Twitter kullanıcıları da katılım gerçekleştirebilir. Kullanıcılar Twitter sohbet odası giriş için ilgili sohbet odasına ait bağlantıya sahip olması gerekir. Bu bağlantıya;

·         Twitter Direkt Mesaj(DM) yoluyla gönderilmesi,

·         Kullanıcılarca bağlantının “tweetlenmesi”,

·         Farklı platformlarda bağlantının paylaşılması,

İle erişim sağlayabilir. Sohbet odası bağlantısı olmadan, söz konusu sohbet odasına erişim gerçekleştirilebilmesi ise mümkün değildir.

Twitter Sohbet Odalarına Kaç Kişi Girebilir?

Kaliteli, verimli ve iyi bir kullanım deneyiminin sağlanabilmesi için Twitter sohbet odaları katılımcı sayısı sınırlandırılmıştır. Buna göre oluşturulan her bir sohbet odasında en fazla 13 kullanıcı yer alabilir. Bu 13 kullanıcı sınırına sohbet odası yöneticisi ve iki yönetici yardımcısı da dahildir. Bu nedenle oluşturulan sohbet odalarındaki katılımcı sınırı 11 olarak belirtilmiştir.

Sohbet odasına dinleyici olarak katılan kullanıcılar, “konuşmacı” olabilmek için odadaki “istek” simgesine basarak, oda yöneticisinden “söz hakkı” talep edebilir. Yönetici tarafından isteğin onaylanması durumunda dinleyici katılımcı, konuşmacı olabilmektedir.