Twitter Uygulamasında Etkileşim Arttırma Taktikleri

Twitter Uygulamasında Etkileşim Arttırma Taktikleri

Son yıllarda hayatımızda yer alan en önemli sosyal medya mecralarından birisi de Twitter uygulamasıdır. Daha çok azmayı sevenlerin tercih ettiği platform olan Twitter mecrasında öne çıkmak için bazı teknikleri bilmek ve buna uygun davranmak gerekiyor. Twitter da Instagram gibi hem bireyler hem de birçok marka tarafından yoğun şekilde kullanılmaktadır. Twitter’da etkileşiminizi arttırmak için kaliteli içerikler üretmeli, ayrıca hedef kitlenize yönelik içerikler üretmelisiniz.


Twitter’da Etkileşim Sağlamak Neden Önemlidir?

 

Twitter etkileşim sağlamak fenomen, blogger olmak isteyenler veya işletme hesapları için önemlidir. Çünkü marka bilinirliğin, sağlayarak daha geniş kitlelere ulaşmak markanın kar oranını arttırır. Ayrıca tüketicilerle iletişime geçmek ve tüketicilerin markanız hakkındaki fikirlerini öğrenmek için sosyal medya ve Twiter oldukça önemlidir. Twitter’daki istatistikler sayesinde çeşitli analizler yaparak ürün geliştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

 

Bu yazımızda sizler için Twitter’ a etkileşim arttırmanın tekniklerini detaylarıyla anlattık.

 

1-Çok uzun Twitler Yazmayın

 

Twitter’da 280 karakter ulanarak twit atabilirsiniz. Ancak anlatacağınız olayı kısa ve net şekilde tek cümlede anlatmak kullanıcıların daha çok ilgisini çeker ve etkileşim oranınızı yükseltir. Ayrıca en çok twitter etkileşim alan twitlerin de yapılan araştırmalar soncundan 80-110 karakter arasında olduğu görülmüştür.

 

2-Farklı İçerik ve Konularda Twitler Paylaşmaya Özen Gösterin

 

Kendinize bir takvim belirleyin ve düzenli şekilde twitlerinizi aynı gün ve saatlerde paylaşın. Düzenli içerik paylaştığınızda Twitter algoritması sizi ön plana çıkaracaktır. Sürekli aynı konularda aynı mesajı veren twitler atmanız ise bir süre sonra takipçileri sıkabilir. Bu nedenle farklı konular bularak içerik oluşturmaya gayret etmelisiniz.

 

3-Tweetlerinize Yorum Yapanlara Cevap verin

 

Twitter’da kullanıcılar yorum yaptığından genelde cevap almak da isterler. Takipçilerinizle arayı soğutmayın ve daima etkileşimde kalın. Yorumlara tatlı cevaplar vererek bunu sağlayabilirsiniz.

 

4-Retweet Yapın

 

Eğer bir işletme iseniz markanızla ilgili yapılan paylaşımları kendi hesabınızda paylaşmak için retweetler yapın, gönderiye kalp gibi tatlı yorumlar bırakın. Bu şekilde farklı hesaplarla da etkileşime geçerek Twitter’ da öne çıkanlar arasına girebilirsiniz.

 

5-Tweetlerinize Görsel Ekleyin

 

Yapılan araştırmalarda görsel içeren tweetleri içermeyenlere oranla çok daha fazla twitter etkileşim aldığı görülmüştür. Bu edenle tweetlerinize konuya ilgili görseller ekleyin. Ayrıca görsel olduğu gibi video içerikli paylaşımlar da çok daha fazla etkileşim alıyor. Videoda ilk 10 saniye çok önemli. İlk 10 saniye kullanıcıların ilgisini çekemezseniz videoyu kapatıyorlar.

 

6-Hashtag Kullanımını Önemseyin

 

Hashtag kullanımı tüm sosyal medya platformlarında önemlidir. Etkileşimi arttırmak ve spesifik bir alana yoğunlaşmak için mutlaka hashtaglar kullanılmalıdır. Eğer bir işletme iseniz markanızla ilgili kendi hashtaglerinizi yaratıp paylaşın veya sık kullanılan hashtagleri gündemdeki konuları da paylaşarak fazlaca etkileşim sağlayabilirsiniz.

 

7-Link Paylaşımları Yapın

 

Eğer bir işletme hesabı iseniz veya kendinize ait blogunuz varsa mutlaka bir ürününüzü ekleyerek web site linkinizi de paylaşın. Bu sayede farklı kullanıcılarla etkileşim girer aynı zamanda web sitenize de belli bir trafik yönlendirmiş olursunuz.