YouTube Kanalınıza En Çok Kitle Getirecek Ayarlar

YouTube Kanalınıza En Çok Kitle Getirecek Ayarlar

Video içeriğinde günümüzün en zengin arşivini sunan Youtube, kullanıcılarına sağladığı para kazanma imkanı da sunuyor. Aktif yapısı ve gelir elde etme fırsatları gibi önemli özellikleriyle Youtube, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformu konumunda bunuyor. Youtube’de kendi kanalını yaratarak, diğer kullanıcılar için içerik üretenler “Youtuber” veya “Youtube yayıncısı” olarak isimlendiriliyor. Bu kişilerin temel hedefi kanalında yayınladığı video içerikleriyle daha geniş kitlelere erişebilmektir. İşte bu noktada Youtube kanalının kitlesini büyütecek yöntem ve ayarlamalar daha fazla önem kazanıyor. Youtube kanalı kitle büyüten ayarlar ile kanalınızın gelişimini hızlandırabilmek mümkündür.


Youtube Kitle Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Dijital dünyada bir unsurun alacağı etkileşim, onun ne kadar popüler ve değerli olduğunu gösteren en somut istatistiktir. Bu durum Youtube kanalındaki videolar içinde aynı şekilde işler. Dolayısıyla Youtube videolarınızın etkileşimini arttırmak, içeriklerinizin görünürlülüğünü arttıracaktır. Kanal abone sayısının yüksek olması, popüler kişilerden beğeni ve yorum almak gibi unsurlar ile videoların görünürlülüğü arttırılabilir. Ancak rekabetin yüksek olduğu Youtube’de çoğu zaman etkileşim artışında desteğe ihtiyacınız oluşabilir. İhtiyaç duyduğunuz bu desteği günümüzde Youtube kanallarının videoları için sunulan beğeni, izlenme ve yorum gibi ücretli etkileşim hizmetlerini kullanarak, karşılayabilirsiniz. Günümüzün popüler Youtube yayıncıları tarafından da sıklıkla tercih edilen Youtube kanalı kitle büyüten yöntemler arasında ilk sırada yer alıyor.


Youtube Kitle Arttıran Ayarlar

Youtube’de kullanıcı alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak, yapacağınız kanal ayarlamalarınız yükselişinize hız kazandıracaktır. İnternette her şeyin pratik, zengin ve kapsamlı olması gerekir. Ancak bunu sağlamaya çalışırken işin komplike hale dönüşmesinden de kaçınılmalıdır. Kullanıcı alışkanlıklarının Youtube kitlesinin büyümesindeki etkisi konusunda somut örnekler bulunur. Bu örneklerin en başında da Youtube içerik üreticilerinin videolarında izleyiciye “videoyu beğenme” tavsiyesinde bulunması geliyor. Videoda beğeni önerisi yapıldığında alınan beğeni sayısında artış yaşanıyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre kullanıcılar genellikle bu eylemi gerçekleştirmeyi unutuyor veya aklına gelmiyor.

Youtube üzerine yapılan bu araştırmaları değerlendirerek, düzenleyeceğiniz bazı teknik ayarlarda bulunuyor. Bu ayarların başında da “Youtube CTA” özelliği bulunmaktadır. Youtube CTA yani aksiyon çağrısı olan “açıklama” eklenebilir. Söz konusu Youtube CTA özelliğinin yer aldığı videolarda kullanıcılar butona tıkladıklarında kolayca kanala abone olabiliyor. Bu pratiklik Youtube kanalı kitle büyüten ayarlar arasında en etkilisidir.


Youtube Video Açıklamalarının Önemi

Youtube’de videoların altında yer alan açıklama, kullanıcılara erişmedeki teknik detayların kullanılabildiği tek alandır. Bu nedenle Youtube kanalınızın kitlesini büyütebilmek için videolarınızın açıklama kısmını özenle oluşturmaya hassasiyet göstermelisiniz. Videonuzun detaylı açıklamalarının yanı sıra hedef kitlenizin aramalarını hedefleyecek “odak/anahtar kelimelere” yer vermeniz çok önemlidir.

Videonuzun içeriğine göre değişecek şekilde önemli noktalara veya bölümlere yönelik olarak süre linklemelerini sağlamakta kullanıcılara interaktif bir pratiklik kazandırır. Youtube açıklama kısmındaki yapacağınız işlemler ile kullanıcılarınıza gösterdiğiniz önemi ve videolarınızın kalitesine gösterdiğiniz hassasiyeti de gösterebilirsiniz.